Promocja z antywirusem

Na atak narażony jest każdy komputer, dlatego niezwykle istotną rzeczą jest posiadanie skutecznej ochrony antywirusowej.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą atrakcyjną ofertą

Bezpieczna konfiguracja Mozilla Thunderbird

Konfiguracja Mozilla Thunderbird

Każdy kto kiedykolwiek instalował świeży system wie dobrze jak uciążliwa i czasochłonna potrafi być konfiguracja programów z których planuje korzystać. Natomiast większość z użytkowników internetu nie wyobraża sobie funkcjonowania bez jakiegokolwiek klienta poczty elektronicznej.

To jak skonfigurować Thunderbird'a, tak aby kolejnym razem instalacja i konfiguracja zajęła parę minut opisze właśnie w tym artykule przyjmując dwie możliwości:

  • świeża konfiguracja – nowe konto

  • reinstalacja programu Thunderbird

Dlaczego Thunderbird ?

Podstawowym atutem tego oprogramowania jest to iż jest darmowy a jednocześnie nie ustępuje swoją funkcjonalnością swoim płatnym odpowiednikom.

Dzięki olbrzymiej ilości dodatków dostępnych na stronie producenta program można dostosować do własnych potrzeb.

Założenia konfiguracji.

Ustawienie katalogu dla profilu konta, dzięki czemu kolejna reinstalacja nie będzie wymagała od nas podawania takich rzeczy jak nazwy serwerów, porty, nazwy użytkownika czy hasła.

Ustawienie katalogu dla zawartości skrzynki pocztowej w celu zabezpieczenia jej zawartości (katalogi, maile, załączniki oraz cała dotychczasowa aktywność).

Dodatkowe atuty takiej konfiguracji:

  • brak konieczności instalacji dodatków podczas reinstalacji systemu Windows

  • brak potrzeby eksportowania reguł wiadomości (pozostaną zapisane w konfiguracji profilu)

Reinstalacja i konfiguracja sprowadzać się będzie do instalacji programu i podania ścieżki do katalogu profilu (około 2-3 min).

1. Konfiguracja nowej skrzynki pocztowej.

Opis przedstawia konfiguracje nowej skrzynki e-mail dla osób które nie potrzebują eksportować poczty z innych programów lub z wcześniejszej wersji Thunderbird'a.

Instalacja.

Pobieramy najnowszą wersję programu ze strony producenta (aktualna wersja podczas pisania artykułu to 10.0.2)

Uruchamiamy plik, i czekamy na rozpoczęcie instalacji.

Po paru sekundach pojawi się okno powitalne programu Thunderbird:

Jak się przekonamy później, prawie cała instalacja sprowadza się do wciskania przycisku „Dalej” więc, klikamy i przechodzimy dalej :)

Kolejne okno daje nam możliwość wyboru rodzaju instalacji, aczkolwiek biorąc pod uwagę to że instalacja użytkownika tylko nieznacznie różni się od standardowej (nie daje nam możliwości wprowadzenia od razu ostawień katalogów dla profilu i skrzynki pocztowej) pozostajemy przy instalacji standardowej i wciskamy Dalej.

Dlaczego nie ma sensu zmieniać katalogu instalacji ?

W tym katalogu zainstalowany będzie jedynie program, bez ustawień więc przy kolejnej instalacji najlepiej będzie pobrać najnowszą jego wersję.

Pozostaje nam wcisnąć przycisk zainstaluj i oczekiwać na zakończenie instalacji.

Właśnie zakończyliśmy instalację naszego klienta pocztowego.

Jednak zanim go uruchomimy, rozpoczniemy wstępną konfigurację, dlatego usuwamy „ptaszka” ze zdania Uruchom teraz … i wciskamy Zakończ.

 

Przygotowanie katalogów i konfiguracja profilu.

Zakładając, że chcemy aby nasza poczta była bezpieczna dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie katalogu z pocztą na osobnej partycji (zapobiegnie to przypadkowej utracie danych podczas reinstalacji systemu).

Tworzymy zatem na drugiej partycji katalog o nazwie poczta (zakładając, że druga partycja ma literę D katalog będzie miał scieżke d:\poczta). Wewnątrz katalogu poczta tworzymy kolejny katalog (będzie to katalog profilu więc można nadać mu nazwę profil lub jakaś inna np. imię użytkownika poczty).

Tak powinna wyglądać struktura katalogów.

 

Mając przygotowane katalogi, możemy rozpocząć konfiguracje Thunderbird'a.

Aby ustawić katalog profilu w Thunderbirdzie musimy najpierw zmodyfikować link znajdujący się na pulpicie. Klikamy prawym klawiszem na ikonę Thunderbird'a i z menu kontekstowego wybieramy właściwości.

W linijce element docelowy na końcu ścieżki po odstępie dodajemy parametr -p tak aby cała ścieżka wyglądała następująco: "C:\Program Files\Mozilla Thunderbird\thunderbird.exe" -p a następnie wciskamy Zastosuj i OK.

Teraz możemy uruchomić program.

Pierwsze okno jakie powinno ukazać się naszym oczom to wybór profilu użytkownika.

 

Wybieramy „Utwórz nowy profil” co spowoduje uruchomienie kreatora profilu

Wciskamy przycisk dalej :)

W tym opknie wpisujemy nazwe naszego profilu (nie jest to nazwa katalogu, ale można podać taka sama), a następnie wybieramy folder profilu za pomocą przycisku „Wybierz folder”.

Odnajdujemy na dysku D nasz katalog z pocztą a w nim katalog przeznaczony na konfiguracje profilu (w tym przypadku d:\poczta\WIFICON) i zatwierdzamy przyciskiem OK, a następnie Zakończ w oknie kreatora profilu.